ďťż

MŚ: Portugalia gromi 7:0, rekord z meczu z Polską pobity

Śpiąca Królewna.
Portugalia rozbiła 7:0 Koreę Północną w meczu grupy G piłkarskich mistrzostw świata, które odbywają się w Republice Południowej Afryki. Portugalczycy ustanowili nowy rekord pod względem najbardziej okazałego zwycięstwa podczas historii własnych występów na MŚ. Poprzedni - 4:0 - padł w meczu z Polską w 2002 roku.

Od początku spotkania przewagę mieli Portugalczycy. Strzał Cristiano Ronaldo w trzeciej minucie bez trudu złapał Ri Myong-guk. Kilka minut później blisko szczęścia był Ricardo Carvalho, który po rzucie rożnym uderzył piłkę głową, ale jego strzał wylądował na słupku. Był to drugi słupek Portugalczyków na tym mundialu. W pierwszym meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej słupek stanął na drodze strzału Cristiano Ronaldo.

Pomimo tego, że Portugalczycy zdecydowanie przeważali, Koreańczycy nie ograniczali się jedynie do obrony. W 11. minucie poważnie zagrozili bramce ekipy z Półwyspu Iberyjskiego. Prawą stroną przedarł się Cha Jong-hyok i uderzył potężnie zza pola karnego - piłka o metr minęła słupek bramki strzeżonej przez Eduardo. Chwilę później bliski przejęcia dobrego podania w polu karnym był Jong Tae-se.

W miarę upływu czasu mecz robił się coraz bardziej wyrównany, choć nie ulegało wątpliwości kto jest lepszy. Portuaglczykom udało się udokumentować przewagę w 29. minucie. Świetnym prostopadłym podaniem popisał się Tiago, a wykorzystał je Raul Meireles, który wyprzedził obrońców i pewnym strzałem po ziemi pokonał wychodzącego z bramki Ri Myong-guka.

Po tym jak padła gol dla Portugalii, obraz gry wbrew pozorom nie uległ zmianie. Portugalczycy atakowali częściej, ale Koreańczycy starali się organizować akcje zaczepne zupełnie bez kompleksów. Przy tym doskonale radzili sobie w obronie w decydujących momentach rozbijając ataki zdecydowanie lepszych rywali.

Druga połowa należała już jednak tylko do Portugalii. Osiem minut po rozpoczęciu drugiej połowy podopieczni Carlosa Queiroza zwiększyli prowadzenie za sprawą Simao Sabrosy, który dostał dobre podanie w pole karne od Raula Meirelesa i posłał piłkę do bramki pomiędzy nogami bramkarza.

Trzy minuty później było już 3:0, a na listę strzelców wpisał się Hugo Almeida. Portugalczyk strzałem głową nie dał szans bramkarzowi. 4:0 zrobiło się w 60. minucie. Cristiano Ronaldo zagrał do Tiago, a ten mocnym uderzeniem z 15 metrów umieścił ją w siatce.

W 81. minucie wynik podwyższył rezerwowy Liedson, który wpakował piłkę do bramki strzałem z kilku metrów. Liedson zdobywając piątego gola pobił rekord Portugalii pod względem zwycięstwa największą różnicą goli podczas mistrzostw świata. Poprzedni - 4:0 Portugalczycy ustanowili w 2002 roku w Japonii i Korei w meczu z Polską.

Na 6:0 podwyższył Cristiano Ronaldo w 87. minucie. Gwiazdor Realu Madryt wykorzystał kiks obrońców, minął bramkarza i wpakował piłkę do pustej bramki. Chwilę później zrobiło się 7:0, a swojego drugiego gola w tym meczu strzelił Tiago.

Graczem meczu wybrano Cristiano Ronaldo.

Portugalia - Korea Północna 7:0 (1:0)
Bramka: Raul Meireles (29), Simao Sabrosa (53), Hugo Almeida (56), Tiago - dwa (60, 89), Liedson (81), Cristiano Ronaldo (87)
Żółte kartki: Pedro Mendes, Hugo Almeida - Pak Chol-jin.
Sędzia: Pablo Pozo (Chile).
Widzów: 60 000

Portugalia: Eduardo - Miguel, Bruno Alves, Ricardo Carvalho, Fabio Coentrao - Pedro Mendes, Raul Meireles (70. Miguel Veloso), Tiago - Cristiano Ronaldo, Simao Sabrosa (74. Duda), Hugo Almeida (77. Liedson).

Korea Północna: Ri Myong-guk - Cha Jong-hyok (75. Nam Song-chol), Pak Chol-jin, Ri Jun-il, Ri Kwang-chon, Ji Yun-nam - Mun In-guk (58. Kim Yong-jun), An Yong-hak, Pak Nam-chol I (58. Kim Kum-il), Hong Yong-jo - Jong Tae-se.